Drewniane bądź PVC? Jakie okna wybrać?

2017-08-23
Drewniane bądź PVC? Jakie okna wybrać?

To pytanie nie daje spokoju wielu osobom, jakie budują cztery kąty i muszą stanąć przed tym wyborem. Decyzja to przede wszystkim kwestia gustu i wygody.

Okna drewniane będą zdecydowanie bardziej współgrać do wnętrz klasycznych. Zwolennicy bardziej minimalistycznych projektów budynków mogą zdecydować się na okna plastikowe. Kwestie designu i aranżacji to istotne elementy, jakie wpływają na wybór pomiędzy tymi dwoma typami okien. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie parametry techniczne, jak struktura, model szyb, szczelność, akustyka - są bardzo podobne zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i drewnianych.

Okna drewniane charakteryzują się za te bardziej mocne, ale wybierając wiarygodnego producenta okien plastikowych, możemy zapewnić sobie okna z PVC, jakie dorównają swoją trwałością drewnianym.
Minusem okien z drewna jest niezbędność ich częstszej konserwacji. Okna plastikowe w ogóle nie potrzebują specjalnego impregnowania czy odświeżania.

​Następną bardzo ważną kwestią jest cena - jak wiadomo plastik jest znacznie tańszym surowcem niż drewno, dlatego też cena okien z PVC będzie niewątpliwie niższa. Również kolor ram okna ma znaczenie, a nie każdy ma to na uwadze, kiedy dokonuje wyboru. Warto wiedzieć, że czarne ramy szybciej się nagrzewają, a nadmierne ich przegrzanie zdoła odprowadzić do odkształceń okna (nie powinno do tego dojść w przypadku nałeżytego montażu, gdyż takie okna montuje się w większym odstępie od ściany). Jasne ramy z kolei szybciej się brudzą, mimo to stanowią bezpieczniejszy wybór.

Okna drewniane to doskonały wybór dla osób, które uwielbiają przyrodę i niebanalny styl. Okna z PVC mogą zaspokoić oczekiwania tych osób, jakie cenią sobie wygodę i minimalizm. Przed zakupem warto zastanowić się co jest dla nas bardziej ważne, a także porównać oferty kilku producentów, aby podjąć właściwą decyzję.