Sponsor serwisu:

www.rico-maszyny.pl

Jakie możemy wybrać materiały na pokrycie dachów?

2018-04-20
Jakie możemy wybrać materiały na pokrycie dachów?

Jest wiele elementów naszego domu, nad którymi musimy zastanowić się jeszcze na etapie planowania. Jednym z nich, jest materiał, jaki wybierzemy do pokrycia naszego dachu. Jest to sprawa niezmiernie ważna, gdyż wybór konkretnego materiału, determinuje wiele późniejszych decyzji związanych z budową. Dlaczego tak się dzieje? Albowiem waga poszczególnych materiałów jest różna, w związku z tym musimy w odpowiedni sposób przygotować więźbę dachową.

Rozróżniamy dwa rodzaje materiałów, które możemy użyć na nasz dach. Są to pokrycia lekkie i pokrycia ciężkie. Do tej pierwszej grupy zaliczamy:

- blachę dachówkową – jest to pokrycie trwałe, wykonane z blachy. W sklepach z materiałami budowlanymi możemy spotkać blachy dachówkowe o różnych wzorach czy kolorach. Tego rodzaju pokryci wymaga od nas dokonywania od czasu do czasu konserwacji, polegającej na czyszczeniu blachy i jej pomalowaniu. Najlepiej nadaje się na proste dachy.

- gonty bitumiczne – nowoczesne pokrycie dachowe, które jest lekkie i jednocześnie łatwe do położenia. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania konstrukcji więźby dachowej, gdyż powierzchnia ta musi być sztywna i równa.

Do pokryć ciężkich zaliczamy:

- dachówki ceramiczne – jest to najcięższe i najdroższe pokrycie dachowe, za to doskonale prezentuje się na każdym dachu. Jest ono niezwykle trwałe i nie wymaga od nas praktycznie żadnej pracy. Wymaga ono jednak przygotowania bardzo solidnej więźby dachowej, która ponadto musi być ułożona pod odpowiednim kontem.

- dachówki cementowe – jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jest ono dużo tańsze i lżejsze od dachówek ceramicznych, jednakże są one mniej trwałe. Można wybrać sobie dowolny kolor dachówek, gdyż w sklepach mamy ogromną paletę barw.

Na nasze dachy możemy położyć jeszcze nieco bardziej „egzotyczne” materiały, do których zaliczamy np. łupki drewniane czy strzechy słomiane.

Widzimy więc, że wybór pod względem materiałów jakie możemy położyć na nasz dach jest bardzo duży. Na pewno więc każdy znajdzie coś, co będzie nam najbardziej odpowiadało i co wykorzystamy w trakcie budowy naszego domu.