Polskie zabytki, które powinieneś zobaczyć

2017-12-14
Polskie zabytki, które powinieneś zobaczyć

Niewątpliwie Polska jest krajem, który opiewa na niezliczoną liczbę zabytków. Liczne zamki, katedry, kościoły, budowle sprzed ponad 1000 lat, robią wrażenie nawet na tych, którzy w ogóle nie interesują się historią. Dzięki naszej bogatej historii dawni królowie i monarchowie zostawili po sobie cuda tamtejszej architektury. Niektóre miasta w Polsce zajmowały szczególne miejsce w sercu władców. Jednym z takich miast jest waśnie Kraków. Któż z nas nie słyszał o smoku wawelskim, sukiennicach, czy zamku na Wawelu? Ale Kraków słynie nie tylko ze smoka. Otóż znajduje się tu przepiękna katedra wawelska.

Katedra jest główną świątynią w całej diecezji, jest okazalsza i przecudnie zdobiona niż inne kościoły. Przy wejściu do katedry wawelskiej zobaczymy przedpotopowe kości zwierząt. Jeżeli wierzyć legendzie, to gdy kości spadną na schody katedry będzie koniec świata. Niby legenda, niby każdy się uśmiecha, ale coś w tym jest gdyż łańcuch, który podtrzymuje kości jest regularnie sprawdzany i konserwowany. W katedrze tej od czasów Władysława Łokietka koronowano królów Polski i tu także składano ich na wieczny spoczynek.

Oprócz królów, spoczywają tu także święci i zasłużeni bohaterowie Polski. Spoczywają tu m.in. Władysław Jagiellończyk, Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Józef Piłsudski, a 18 kwietnia 2010 roku, do wielkich zasłużonych dla Polski, dołączyli nasz prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, którzy spoczęli w sarkofagu pod wieżą Srebrnych Dzwonów. Wnętrze katedry to skarbiec pełen historycznych pamiątek. W niej zachowała się krypta św. Leonarda, relikwie św. Stanisława, krzyż liturgiczny ze średniowiecznych koron, włócznia św. Maurycego oraz płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największe wrażenie na mnie zrobił duży krzyż zwany Czarnym z XV wieku, który słynie z wielu cudów. A także sarkofag Kazimierza Jagiellończyka, który jest przecudnie zdobiony, a jest to własnoręczne dzieło Wita Stwosza.