Tenis elitarnym sportem

2018-02-12

Tenis to bardzo popularna dyscyplina sportu, zwłaszcza wśród wyższych grup społecznych. Nie bez kozery nazywany jest białym sportem. Tenisiści zawsze odznaczają się elegancko dobranymi strojami sportowymi. Prestiżowym turniejom wielkoszlemowym towarzyszą zazwyczaj sponsorzy hojnie wynagradzający triumfatorów. Współczesna wersja tego sportu powstała w Wielkiej Brytanii w dziewiętnastym wieku. Rozgrywane są mecze między pojedynczymi zawodnikami tzw. single oraz pojedynki deblowe. Mecz w najważniejszych turniejach toczy się do trzech wygranych setów u panów oraz do dwóch zwycięskich partii u kobiet.

Aby zwycięstwem zakończyć set należy wygrać sześć bądź siedem gemów, (gdy wynik brzmi 5:5). W przypadku rezultatu 6:6 rozgrywany jest tie-break. Kort, na którym rozgrywane są mecze jest w kształcie prostokąta. Połowa każdego z zawodników ma 11,89 metra długości oraz 8,23 metra szerokości. Obie części boiska oddzielone są od siebie siatką. Rozmiar kortu zwiększa się w przypadku rozgrywania meczu deblowego. Wtedy obowiązują widoczne przy liniach bocznych specjalne korytarze. Tenis to sport podczas uprawiania, którego rozwijają się wszystkie mięsnie. Działa, więc korzystnie na naszą kondycję i koordynację.